آشنایی با اولین مرورگر اینترنتی دنیا

این روزها همه کاربران با انواع مرورگرها برای اینترنت و وب گردی آشنا هستند و نرم افزارهایی نظیر فایرفاکس گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر، اوپرا و چندین و چند مرورگر دیگر به عنوان پر طرفدار ترین ابزارهای وب گردی شناخته میشوند. اما آیا برای شما سوال شده است...

در تاریخ 20 دسامبر یعنی سه روز قبل شبکه جهانی وب 25 ساله شد. در واقع 25 سال پیش در 1990 اولین وب سایت دنیا بر بستر شبکه تار عنکبوتی فعال شد و تیم برنرز لی به عنوان خالق وب نام خود را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد. 
 
در همین حال اولین مرورگر دنیا با نام WorldWideWeb (که بعد ها برای جلوگیری از اشتباه آن با World Wide Web نام آن به Nexus تغییر یافت متولد شد و در آن زمان به عنوان تنها وسیله برای گشت و گذار در بستر وب شناخته می‌شد. 
 
کد این ابزار در آوریل 1993 بر روی دامنه عمومی وب قرار گرفت و بخش هایی از این کد هنوز هم در رایانه NeXT تیم برنرز لی که در موزه CERN نگه داری میشود موجود است. در سال 2013 و در بیستمین سالگرد عمومی شدن وب در جهان پروژه ای برای حفاظت از سخت افزار و نرم افزارهای اصلی وب در CERN آغاز شد. در تصویر زیر میتوانید نمایی از اولین مرورگر دنیا را ببینید: 

 با اولین مرورگر اینترنت دنیا آشنا شوید

تیم برنرز لی آنچه را که امروز به عنوان اولین مرورگر دنیا یا همان WorldWideWeb شناخته میشود را در رایانه NeXT نوشت و تا تاریخ آگوست 1991 چندی نسخه تکامل یافته از آن منتشر شد تا در نهایت این نرم افزار عمومی شود. برنرز لی شخصا نام دیگری را برای نرم افزار خود در نظر داشت: The Mine of Information و The Information Mesh. اما در نهایت نام WorldWideWeb برای آن در نظر گرفته شد که بعدا به Nexus تغییر یافت. 
 
برنرز لی و همکارش «کراف» بسیار از اجزای این مرورگر را با زبان برنامه نویسی C منطبق کردند و یک API با نام libwww ساختند. بعدها این کد و این API برای ساخت دیگر مرورگرها نیز مورد استفاده قرار گرفت که از جمله آنها VoilaWWW بود. اما این تنها Mosaic بود که در میان همه این مرورگرها به محبوبیت فوق العاده ای دست یافت و و در سال 1993 جایگزین WorldWIdeWeb شد. 
 
در این سال یعنی 1993 مدیر CERN کد این مرورگر را در دامنه عمومی قرار داد و اکنون در سال 2015 نیز تعداد زیادی از نسخه های این نرم افزار از طریق آرشیو مرورگر evolt.org قابل دانلود است. 
 
قطعا میتوان گفت که این مرورگر با امکاناتی بسیار ساده همراه بوده است و هدف اصلی آن راهبری کاربران برای دسترسی به اطلاعات بر بستر وب بوده است. در این مرورگر به هیچ وجه از امکانات مرورگرهای پیشرفته امروزین نظیر فایرفاکس و کروم خبری نبوده است، اما این مرورگر جد بزرگ همه مرورگرهای دنیا است و به همین دلیل شایان توجه فراوان است.
 
منبع: تابناک


مطالب مرتبط