آیا ربات تلگرام میتواند شما را هک کند؟

آیا ربات تلگرام میتواند شما را هک کند؟

شاید شما هم در مورد هکر بودن ربات های تلگرام شنیده باشید

مدتیست شایعه ای ترسناک در تلگرام منتشر شده مبنی بر اینکه ربات های تلگرام می توانند اطلاعات شخصی شما را بدزدند و عکس های گالری شما را منتشر کنند! اما آیا واقعا این خبر درست است؟

در پاسخ باید گفت خیر

 

ربات های تلگرام فقط می توانند این گونه پیام ها را دریافت کنند:

۱- تمام پیام هایی که با / شروع شده باشند.  ‘/’ All messages that start with a slash

۲- پیام هایی که توسط @ به ربات مربوطه منشن شده باشند.  Messages that @mention the bot by username

۳- پیام هایی که به ربات پاسخ داده باشند.   Replies to the bot’s own messages

۴- پیام های سیستمی گروه مانند ورود یا خروج کاربران  (Service messages (people added or removed from the group

این محدودیت هم به خاطر افزایش امنیت کاربران هست و هم برای صرفه جویی در منابع سرور ربات. البته مدیر ربات میتونه از این حالت استفاده نکنه و تمام پیام ها برای ربات ارسال بشه اما توجه داشته باشید که این پیام ها به صورت کاملا ارادی توسط کاربر به ربات فرستاده میشن و خب در این صورت هم جاسوسی محسوب نمیشه!

(دقت کنید این محدودیت برای ربات هایی وجود دارد که توسط BotFather ساخته شده اند)

ربات هایی که در ورژن های قبلی تلگرام ساخته شده اند در اصل از پروفایل یک کاربر عادی استفاده می کنند و تمام دسترسی های مربوط به یک کاربر عادی را دارند.

تنها روشی که می توان از طریق آن با ربات های تلگرام ارتباط بر قرار کرد این است که کاربر با رباط ارتباط برقرار کند و یا رباط را عضو یک گروه کند،هیچ گاه ربات نمی تواند آغاز کننده مکالمه باشد.با اضافه شدن یک ربات به گروه،ربات نمی تواند به صورت پیش فرض تمام پیام های گروه را دریافت کند.ربات‌ها فضای محدودی برای ذخیره اطلاعات دارند و پس از مدت کوتاهی تمام اطلاعات ذخیره‌شده آن‌ها حذف می‌شود.

 

ربات‌ها معمولاً توسط کاربران به گروه‌ها برای ارائه اطلاعات بیشتر افزوده می‌شوند و اقدام به ارائه اخبار، هواشناسی و … می‌کنند. اما ممکن است شما از خود بپرسید از کجا مطمئن شوم که این ربات اطلاعات و گفت‌وگوهای ردوبدل شده را شنود نمی‌کند. ربات‌ها به‌صورت پیش‌فرض تمام پیام‌های ردوبدل شده در گروه‌ها را دریافت نمی‌کنند مگر:

1. تمام پیام‌هایی که با یک "/” در ابتدایشان آغاز شوند.
2. تمام پیام‌هایی که با استفاده از علامت "@” نام ربات را فراخوانی کرده‌اند.
3. تمام پیام‌های سیستمی شامل افزوده و یا حذف شدن کاربران.
این تنظیمات پیش‌فرض به کاربران تلگرام امنیت خاطر بیشتری را می‌بخشد و از سوی دیگر به صاحب ربات کمک می‌کند تا از هزاران پیام اضافی ردوبدل شده بین کاربران رهایی یابند.
حالت "Privacy Mode” به‌صورت پیش‌فرض در تمام ربات‌ها فعال است، اما این قابلیت را می‌توان تغییر داد و یا حذف کرد. با حذف این قابلیت، ربات می‌تواند تمام گفت‌وگوهای ردوبدل شده میان کاربران در گروه را مثل یک کاربر عادی ببیند. کاربران همیشه می‌توانند با مراجعه به لیست اعضای گروه تلگرامی از فعال بودن یا نبودن Privacy Mode روبات باخبر شوند.مطالب مرتبط: