اصطلاحات هک

اصطلاحات هک

در این بخش اصطلاحات رایج در هک رو به شما آموزش میدهیم

1 .تارگت:در لغت به معنای هدف و واحد است . بر فرض مثال شما زمانی سایتی برای نفوذ در نظر دارید . به اصطلاح به این هدف شما تارگت گفته میشود.
2.باگ:باگ ها یا حفرات امنیتی یا خرابی های امنیتی گفته میشود . این خرابی ها از اشکالات و سهلنگاری های برنامه نویسان وب و صفحات وب است. که فرد نفوذ گر از این خرابی ها به نفع خود برای هر نوع هدفی استفاده میکند. زمینه های نفوذ به سایت ها همین باگ ها و خرابی ها هستند.
3.دیفیس:در کل به معنای تغیر ظاهری سایت یا یک صفحه است. برای درک بهتر زمانی که شما تارگت مورد نظر رو هک میکنید برای اثبات هک خود یا هر چیزه دیگه صفحه های سایت (میتونه صفحه اول یا صفحات دیگه) رو تغیر میدید (میتونه صفحه اول یا صفحات دیگه) رو تغیر میدید . به اصطلاح به این عمل شما میگن دیفیس کردن. یعنی شما سایت رو دیفیس یا همون هک کردید.
4. :بایپس:به معنای دور زدن یا همان میانبر است . گاهی اوقات در زمانی که شما در حال هک کردن تارگتی هستید برخی از دستورات اجرا نمیشن حالا میتونه به خاطر ابزارهای امنیتی سایت باشه یا هر چیز دیگه. حال ما برای ادامه دادن به کار خودمون با مشکل مواجه میشیم پس میایم به کمک انواع روش ها این دستورات رو یه جوری وارد و ابزاره رو دور میزنیم. به این کار ما بایپس کردن میگن. 5.اکسپلویت:کدهای مخربی هستند که بنا به نیاز نفوذگر نوشته میشوند (البته همشون مخرب نیستند).
6.فیک پیچ:بعضی از هکرها صفحه ایی مانند صفحه ی ورود به سایت طراحی میکنند. این صفحه ها مانند بقیه ی صفحات اینترنتی هستند ولی فرق اینها در کد نویسیشونه . که اکثرا کد نویسی ها به صورتی است که وقتی قربانی یوزرنیم و پسورد خود را وارد این صفحه میکند یوزرنیم و پسورد برای هکر ارسال میشود. البته این نوع حمله بیشتر برای هک ایمیل ها و اکانتهای مختلف استفاده میشود . ولی از این روش هم میشه برای هک سایت استفاده کرد.
7.دورک ها : دورک ها سری کدهایی هستند که فرد برای جستوی سریع و دقیق تردر موتور های جستجو گر از آن استفاده میکند. برای این گفتم فرد جون مختص به هک کردن نیست .
8.گوگل هکینگ : ساده ترین تعریفی که به ذهنم رسید : استفاده از گوگل جهت هک را گوگل هکینگ میگویند.
9.هش ها:هش ها یه جور الگوریتم و روش های کد گذاری و رمزگذاری متن هاست. که مدل هایی از جمله : MD5 -MD4 - MySql - Wordpress و... دارد.

 10.کرک:در کل به معنای شکست و نفوذ است . که این نفوذ میتونه به برنامه ها باشه و این شکستن میتونه شکستن پسوردها و متن های رمزنگاری شده باشه.
11.پچ:به معنای جایگزین و درست کردن چیزی گفته میشه مثل پیچ کردن باگ ها ....
12.هگز:یک نوع الگوریتم رمزنگاری است
 13.پورت:یه سری درگاه های اتصال و انتقال میاشد. مثل : 2121 - 80 - 8000 - ....مطالب مرتبط با این پست: