افزایش قیمت بنزین متناسب با گرانی نرخ تورم

افزایش قیمت بنزین متناسب با گرانی نرخ تورم


مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه سامانه هوشمند سوخت حذف نمی شود، گفت: اگر قیمت نفت و قیمت دلار افزایش پیدا کند متناسب با تورم جامعه، قیمت افزایش می یابد.

سید ناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در نشست خبری که به منظور سوخت نوروزی برگزار شد، اظهار داشت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران مانند سال‌های گذشته آمادگی کامل برای ارائه سوخت مردم را دارد.

وی تصریح کرد: بیشترین میزان مصرف بنزین در 28 اسفند سال 93  حدود 104 میلیون لیتر بوده که نسبت به سال گذشته رشد 2 درصدی را نشان می‌دهد همچنین میزان مصرف در 12 فروردین سال 94، 106 میلیون لیتر بوده است بنابراین با توجه به به این عملکرد پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف سوخت باز هم روند افزایشی را در پی داشته باشد.
سجادی با اشاره به عملکرد 11 ماهه مصرف بنزین در سال‌جاری گفت: کل میزان مصرف حدود 70.6 میلیون لیتر بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 2 درصد رشد را نشان می‌دهد به طوری که در سال گذشته 69.2 میلیون لیتر بوده است.
سجادی گفت: رشد مصرف بنزین نسبت به سال گذشته به دلیل تک نرخی شدن بنزین بوده است به طوری که در بقیه فرآورده‌های نفتی با کاهش مصرف روبرو بوده‌ایم.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: نفت سفید با 10 درصد، نفت و گاز 18 درصد و نفت کوره با 36 درصد نسبت به سال گذشته کاهش مصرف را داشته به طوری که در سال‌‌جاری 126.5 میلیون لیتر مصرف شده است که نسبت به سال گذشته 33.5 میلیون لیتر کاهش مصرف را نشان می‌دهد.
سجادی گفت: نفت و گاز حدود 100.6 میلیون لیتر در سال 93، به مصرف رسیده و در سال‌جاری 82.5 میلیون لیتر مصرف شده است که کاهش 18 درصدی را نشان می‌دهد به غیر از بنزین بقیه فرآورده‌های نفتی در کشور مازاد داریم به طوری که روزانه 5 میلیون لیتر نفت و گاز مازاد را صادر می‌کنیم.
وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است که صادرات نفت کوره در سال‌های آینده افزایش پیدا کند بنابراین تنها فرآورده‌ای که در حال حاضر با کمبود مواجه هستیم بنزین است که با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از مهر ماه سال آینده از واردات این محصول استراتژیک بی‌نیاز خواهیم شد به طوری که حداقل تا 10 سال آینده صادرکننده بنزین می‌شویم.
سجادی با اشاره به اینکه  70.6 میلیون لیتر بنزین وارداتی در کشور به مصرف رسیده است، گفت: روزانه حدود 9 میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‎‌شود که سال گذشته 4.5 میلیون لیتر بوده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر در صادرات گاز مایع با مازاد مواجه هستیم به طوری که در سال‌جاری 117 هزار تن صادر شده که نسبت به سال گذشته رشد 5 برابری را نشان می‌دهد همچنین سوخت هواپیمایی به کشور افغانستان صادر شده است. 
سجادی ادامه داد: در حوزه بانکترینگ در طی 11 ماه جاری 10 میلیون لیتر صادر شده که رشد 20 درصدی را نشان می‌دهد همچنین  790هزار نفت و گاز که رشد 80 درصدی را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران فروش سوخت مرزی است به طوری که در 11 ماه سال‌جاری 416 میلیون لیتر از طریق مرز به فروش رسیده است.
سجادی با اشاره به اینکه سی ان جی در کشورمورد استقبال مردم قرار گرفته است، گفت: از سال گذشته روزانه 20 میلیون مترمکعب گاز به مصرف رسیده در حالی که این میزان در سال‌جاری به 21 میلیون لیتر در طی 11 ماه سال‌جاری رسیده است که رشد 5 درصدی را نشان می‌دهد.
وی همچنین در خصوص گاز تحویلی به نیروگاه‌ها گفت: در طی 11 ماهه امسال 7.6 میلیارد مترمکعب گاز به این نیروگاه‌ها تحویل داده شده است که بیانگر افزایش 16 درصدی است که این عملکرد بیانگر این است که نفت و گاز 31 درصد و نفت کوره 32 درصدی در نیروگاه‌ها کمتر به مصرف رسیده است.
سجادی همچنین در خصوص اجرای طرح پیمایش سوخت گفت: از سال 87، مصرف سوخت روند افزایشی را داشته بر همین اساس شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طرح اجرای پیمایش سوخت را در دستور کار خود قرار داد که این طرح از مهر ماه سال‌جاری به اجرا درآمد به طوری که طی 5 ماهه اجرای این طرح روزی 7.8 میلیون لیتر سوخت به مصرف رسیده که کاهش 15.5 درصدی را نشان می‌دهد.
وی در خصوص سامانه هوشمند سوخت گفت: قبل از سهمیه‌بندی سوخت در کشور در سال 86 بنزین به قیمت 80 تومان در جایگاه‌ها عرضه می‌شد و طبیعی بود که دولت با اجرای سیاست قیمتی رشد مصرف بنزین را گرفت چرا که مصرف بنزین در طی این سال‌ها رشد چشمگیری داشته است به همین منظور سامانه هوشمند سوخت را طراحی کردیم تا علاوه بر جلوگیری از قاچاق سوخت مصرف سوخت را بهینه کنیم.
 مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تأکید کرد: در حال حاضر بنزین 1000 تومانی جاذبه‌ای برای قاچاق ندارد و سامانه هوشمند یک واقعیتی است که باید پذیریفت که دولت می‌تواند سیاست‌های بهتری را بر روی این سامانه اعمال نماید.
وی تاکید کرد: سامانه هوشمند سوخت به هیچ وجه نابود نمی‌شود.

وی افزود: طرح جدیدی برای توقف عرضه سوخت نفت گاز به خودرهای بیمه شخص ثالث آماده شده که با اداره مرکزی بیمه در حال هماهنگی هستیم تا مشخصاً تعداد خودروهای نفت گاز سوز که فاقد بیمه شخص ثالث هستند شناسایی شده تا این طرح به اجرا درآید.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: حدود 100 هزار خودروی نفت گاز سوز فاقد بیمه شخص ثالث در کشور در حال تردد هستند که ما هماهنگی های لازم را در خصوص بانک‌های اطلاعاتی وزارت نفت و وزارت راه و ادارات بیمه مرکزی انجام داده‌ایم و امیدواریم بتوانیم از ماه‌های ابتدایی سال آینده این طرح را اجرایی کنیم.

سجادی از برندسازی جایگاه‌های عرضه سوخت به عنوان یکی از برنامه‌های سال 95 این شرکت نام برد و گفت: حدود 6 هزار پایگاه عرضه سوخت در کشور داریم که تک مالک هستند و کار رفق و فتق امور آنها کمی پیچیده است؛ در نیمه دوم سال جاری کار جدیدی را شروع کردیم تا جایگاه‌ها تحت برندهایی فعالیت کنند که کل دستورالعمل‌های برندسازی آماده شده و ضوابط برند شدن جایگاه‌ها تهیه شده و گزارش آن به وزیر نفت ارائه شده است و هر زمان که وزیر نفت این گزارش را تصویب کند در خصوص اجرای آن اطلاع رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: اولین برند در اصفهان شکل گرفته و حدود 40 جایگاه در اصفهان تحت عنوان یک برند قرار است به بهره برداری برسد که هفته آینده از این تعداد 20 جایگاه آماده افتتاح خواهد شد؛ این الگویی است که در کل کشور در حال پیگیری است تا در قالب برند، جایگاه‌های تک سکو را احداث کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه عرضه سوخت به ایرلاین‌ها به صورت نقدی انجام می‌گیرد گفت: برخی ایرلاین‌ها وثیقه‌هایی را گذاشته‌اند تا فروش اعتباری یک ماهه سوخت برای آنها انجام شود اما یک سری که بدحساب بودند فقط می‌توانند نقدی اقدام به خرید سوخت کنند و برای بدهی‌های معوق ایرلاین‌ها تقسیط انجام شده اما چک برخی از این شرکت‌های هواپیمایی برگشت شده که در این زمینه در حال مذاکره هستیم.

سجادی در خصوص کارمزد جایگاه‌های سوخت گفت: کارمزد جایگاه‌های عرضه بنزین در سال جاری 35 درصد افزایش داشته و از ابتدای اسفند پرداخت معوقات این جایگاه‌ها آغاز شده و تا هفته گذشته 60 تا 70 درصد این معوقات پرداخت شده و پرداخت ادامه آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت جهانی بنزین حدود 1200 تومان است گفت: اگر قیمت نفت و قیمت دلار افزایش پیدا کند مجدداً قیمت فعلی بنزین کارایی خود را در کنترل مصرف از دست می‌دهد و ما توصیه‌مان این است که قیمت بنزین را ثابت نگه نداریم و متناسب با تورمی که در جامعه وجود دارد این قیمت افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: در خصوص افزایش 5 درصدی قیمت فرآورده‌های نفتی که گویا در مجلس مورد طرح قرار گرفته من نیز از روزنامه‌ها مطلع شدم و تا زمانی که ابلاغی در این خصوص صورت نگیرد قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد.مطالب مرتبط با این پست: