انتشار اولین عکس رسمی از خودروی

پس از آغاز تحریم های ظالمانه آمریکا علیه صنعت خودرو ایران، شاهد عدم ادامه همکاری شرکای خارجی خودروسازان ایرانی بودیم. حال‌ پس از مدتی گروه خودروسازی سایپا بدون حضور کمپانی رنو در ایران و با اتکا بر دانش بومی، خودرویی جدید را بر پایه ال 90 معرفی کرده است.

به گزارش عصر ایران بر اساس اعلام شرکت سایپا، محصول «سایپا P90» در جایگاه یک سدان متوسط قرار است تا در آینده‌ای نه چندان دور پا به جاده های کشور بگذارد.

انتشار اولین عکس رسمی از خودروی

 سایپا با استفاده از ظرفیت های قرارداد با کمپانی رنو، پلفترم B0 گروه رنو-نیسان را برای توسعه محصولی نوین به کار گرفته و در همین راستا سایپا P90 به عنوان یک سدان متوسط بر روی همین پلتفرم توسعه پیدا کرده و سازه ای ارتقا یافته را به نام خود ثبت کرده است.

با توجه به داخلی‌سازی هایی که در این سال‌ها برای خانواده محصولات رنو در ایران انجام شده بود، ظرفیت به وجود آمده در پروژه P90 استفاده شده و از همین رو اصول کیفی نمونه های خارجی در این پروژه ایرانی رعایت شده است.

سایپا P90 در بحث امکانات رفاهی و ایمنی جایگاه بهتری نسبت به رنو ال90 دارد و ویژگی های به روزتری در آن دیده می شود.

در بخش جلوی سایپا P90، طراحی متفاوتی از ال90 اتخاذ شده و خطوط جدید طراحی  در ظاهر آن دیده می شود. کاسه چراغ ها با اجزای جدیدی همراه شده اند و  ساختار به روزتری نسبت به رنو ال90 دارند.

انتشار اولین عکس رسمی از خودروی

چراغ های روشنایی روز، لنز پرتاب نور و... از جمله تغییرات ساختاری در کاسه چراغ های جلوی سایپا P90 نسبت به نمونه خارجی است.

همچنین طراحی جلوی P90 با توجه به اصول روز انجام شده و سپر، درب موتور و گلگیرها نیز سبک کاملا جدیدی از طراحی را بر روی پلفترم B0 گروه رنو-نیسان نشان می‌دهند.

آنطور که شرکت سایپا اعلام کرده است طراحان مرکز تحقیقات این شرکت در این پروژه سعی کرده اند تا P90  با استانداردهای جهانی چون ECE و استاندارد حفاظت از عابر پیاده به بازار بیاید.

لبه دار بودن درب موتور، نوع زاویه سپر و ساختار لایه ای جدید درب محفظه موتور از جمله تغییرات استانداردی است که بر روی ال 90 ایجاد شده تا P90 با قواعد به روزتری همراه شود.

در بخش طراحی عقب نیز می‌توان گفت دیگر سادگی همیشگی محصولات اقتصادی گروه رنو در آن دیده نمی شود و بخشی از اجزای چراغ های عقب بر روی درب صندوق، سپر و گلگیر طراحی شده اند.

از سویی با تغییراتی که در گلگیرهای جلو و عقب، قالب درب موتور و سپرها داده شده می تواند ظاهری جوان‌پسندتر را در P90 مشاهده کرد، ظاهری که دیگر خطوط طراحی ساده و خسته کننده در آن وجود ندارد و خط‌های تیز و اسپرت بدنه با سبکی عضلانی در بیرون P90 دیده می شود.

سایپا P90 قرار است تا در نسخه های مختلف به بازار عرضه شود و همان طور که پیش تر اعلام شده بود، پروژه پیشرانه‌های جدید گروه خودروسازی سایپا روی آن و سایر محصولات جدید در دست انجام است و در آینده نزدیک قوای محرکه این محصولات نیز معرفی خواهد شد.

 

 

چند ماه قبل مدیرعامل شرکت خودروسازی پارس خودرو خبری مبنی بر تولید تندر ۹۰ ایرانی با نام پروژه «P90» در گروه سایپا را اعلام کرده بود. حال با توجه به گفته های مدیر گروه سایپا، می توان متوجه شد که قرار است تا تندر ۹۰ جدید این گروه خودروسازی با تغییرات ساختاری در پلتفرم تندر ۹۰ قبلی به بازار بیاید. با توجه به اینکه پلتفرم و سازه B90 و L90 رنو مطابق با استانداردهای ۶۵ گانه هستند و نمی توانند تا استانداردهای ۸۵ گانه جدید را پشت سر بگذارند، گروه خودروسازی سایپا تغییراتی را برای سدان در نظر گرفته است.

سایپا P90 سدانی در کلاس C بوده و بر مبنای پلتفرم B0 گروه «رنو-نیسان» توسعه پیدا کرده است. آن طور که گفته می شود، این خودرو نمونه ارتقا یافته و به روز شده «رنو تندر ۹۰» و «رنو پارس تندر» است و در بخش طراحی جلو، عقب و کابین به روزتر شده است. همچنین با توجه به اطلاعات موجود، نصب پیشرانه EF7 و TU5 بر روی تندر ۹۰ منتفی شده و سایپا پیشرانه های دیگری را برای P90 یا همان تندر ۹۰ داخلی در نظر گرفته است.

البته که هنوز مشخصات دقیقی از پیشرانه پی ۹۰ وجود ندارد و تنها گفته می شود که این سدان قرار است تا با قدرتی فراتر از ۱۱۰ اسب بخار و ۱۵۰ نیوتن متر به بازار بیاید و جعبه دنده ۵ سرعته دستی بر روی آن نصب خواهد شد. از سویی با توجه به عدم سازگاری پیشرانه ۱٫۶ لیتری K4M رنو تندر ۹۰ با استاندارد آلایندگی یورو ۵، قطعا این پیشرانه بر روی پروژه پی ۹۰ نصب نمی شود.

منابع آگاه در بحث امکانات پروژه P90 می گویند که این خودرو با امکانات زیر به خط تولید خواهد آمد:

دو کیسه هوا،ترمز ABS، EBD و BA، سامانه کنترل پایداری و پیشگیری از هرزگردی (در برخی تیپ ها)،مدیریت خودرو BCM،نمایشگر تعویض دنده GSI،سنسور باد لاستیک،چراغ روشنایی روز،سنسور نور،کامپیوتر سفر،شیشه ها و آینه های برقی،صندلی های ایزوفیکس،تریم داخلی چرم و پارچه،نمایشگر لمسی،دوربین و سنسور پارک عقب،رینگ آلومینیومی،کروز کنترل،کنترل سیستم صوتی از روی فرمان،بلوتوث، رهیاب ماهواره ای وتهویه اتوماتیک (در برخی تیپ ها)

در حال حاضر این امکان برای رسانه ها وجود ندارد تا تصاویر رسمی پی ۹۰ را منتشر کنند. اما با توجه به مشاهدات و اطلاعات موجود، کابین این خودرو به مراتب به روزتر از تندر ۹۰ است و امکانات بیشتری در آن دیده می شود. همچنین ترکیب رنگ کابین این خودرو باعث می شود تا در آینده نزدیک، P90 رقابت آسان تری را با رقبا داشته باشد. الگوهای ارائه شده برای ظاهر جلو و عقب این خودرو هم به شکلی است که پی ۹۰ سایپا را جذابتر از نسخه های رنو به نمایش می گذارد. البته که در بخش نمای جانبی P90، همچنان با خطوط صاف و شکسته رنو تندر ۹۰ طرف هستیم.
مطالب مرتبط: