بزرگترین مزرعه بادی جهان

 

بزرگترین مزرعه بادی جهان در سواحل انگلستان احداث خواهد شد

بزرگترین مزرعه بادی جهان


تازه های تکنولوزی و فناوری

 

 

شاید آمریکا بزرگ‌ترین توربین‌های جهان را بسازد، اما انگلستان می‌داند که چطور شمار زیادی از آن‌ها را بسازد، زیرا قرار است بزرگ‌ترین مزرعه‌ بادی جهان در سواحل انگلستان ساخته شود.

کمپانی Dong Energy رسما اعلام کرده است که می‌خواهد در ساحل یورک شایر که واقع در شمال انگلستان است مزرعه‌ بادی بزرگی را بسازد. این مزرعه ۲۵۷ کیلومتر وسعت داشته و مکانی برای نصب ۱۷۴ توربین بادی خواهد بود. جالب است بدانید که هر کدام از این توربین‌ها تقریبا ۱۸۲ متر طول خواهند داشت و می‌توانند ۱.۲ گیگاوات برق تولید کنند؛ میزانی که می‌تواند میلیون‌ها خانه را روشن نگه دارد.

دولت انگلستان نیز بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای این پروژه بودجه قرار داده که نیاز به ۲,۰۰۰ نفر نیروی کار برای طراحی و ساخت آن دارد. کمپانی باور دارد که توربین‌ها تا سال ۲۰۲۰ آمده و به چرخش درخواهند آمد.

شاید این یک پروژه‌ی جاه‌طلبانه‌ای باشد اما کشور انگلستان نیاز به چنین پروژه‌هایی دارد تا بتواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند.

 

 

انرژی باد در سال‌های اخیر رتبه دوم مشارکت در تامین انرژی پاک جهان را پس از انرژی خورشیدی به خود اختصاص داده‌است که این موقعیت با تاسیس بزرگترین نیروگاه باد در نزدیکی سواحل بریتانیا بهبودی قابل توجه خواهد‌یافت.

براساس گزارش ساينس‌الرت، شركت دانماركي دانگ انرژي برنامه خود را براي ساخت و راه‌اندازي بزرگترين نيروگاه بادي جهان واقع در آب‌هاي شمال شرق سواحل بريتانيا در درياي شمال اعلام كرد. 

توربين‌هاي بادي به ارتفاع 190 متر در اين نيروگاه پس از تكميل پروژه در سال 2020 مي‌توانند برق مورد نياز ميليون‌ها خانه را تامين كنند. بزرگترين نيروگاه بادي كه قرار است در فاصله 121 كيلومتري از ساحل يوركشاير ساخته شود،‌ اولين نيروگاهي خواهد بود كه ظرفيت آن فراتر از يك گيگاوات بوده و از توانايي توليد حداكثر 1.2 گيگاوات برق برخوردار است.

به گفته برنت چشاير رئيس شعبه بريتانياي شركت دانگ انرژي،‌اين نيروگاه پيشرفته و نوآورانه‌است و مي‌تواند بيشتر از هر نيروگاه برون‌ساحلي ديگري برق توليد كند. براساس گزارش گاردين بريتانيا بيشتر از هر كشور ديگري در جهان داراي نيروگاه‌هاي بادي دور از ساحل است و اگرچه هزينه‌هاي مرتبط با نصب و نگهداري از اين نيروگاه‌ها بسيار بالاست، دولت بريتانيا نيروگاه‌هاي خارج از ساحل را به نيروگاه‌هاي خشكي ترجيح مي‌دهد زيرا يافتن موقعيت مناسب و دريافت مجوزهاي مورد نياز براي تاسيس نيروگاه‌ها روي خشكي بسيار دشوارتر است.

شركت دانگ انرژي سال گذشته پيش‌بيني كرد تا سال 2030 يك سوم برق بريتانيا از انرژي باد تامين شود. به واسطه جديد‌ بودن اين فناوري و هزينه‌هاي بالايي كه دارد، حمايت دولت بخشي كليدي از روند تشويق شركت‌هاي خصوصي براي سرمايه‌گذاري در اين حوزه را تشكيل مي‌دهد.

در حين ساخت اين نيروگاه درحدود 2000 شغل ايجاد خواهد‌شد و 300 نيروي متخصص بايد به صورت دائمي در نيروگاه استخدام شوند. تعدادي از توربين‌هاي هفت مگاواتي نيروگاه در كارخانه زيمنس در نزديكي شهر هال توليد خواهند‌شد. تقريبا 965 كيلومتر كابل نيز براي ذخيره‌سازي برق و انتقال آن به خشكي مورد نياز خواهد‌بود.

درحال حاضر عنوان بزرگترين نيروگاه بادي جهان در اختياز نيروگاه 630 مگاواتي لندن است كه پيش از تكميل پروژه شركا دانگ انرژي، توسط پروژه‌اي ديگر به نام هورنسي تصاحب خواهد شد.

 مطالب مرتبط با این پست: