مختصري در مورد اينترنت

 

 

اينترنت قوي ترين ابزاري است كه تا كنون براي مبادله ي اطلاعات اختراع شده است . اين مجموعه به هم پيوسته رايانه ها كه به واسطه ي خطوط تلفني با هم مكالمه مي كنند ، به وژه از چند سال پيش بعد از شگفت آوري رشد كرده است . با مطالعه ي اين تحقيق خوانده هم با تاريخچه ي پديد آممدن اينترنت آشنا مي شويد و هم به دلايل گسترش سريع آن پي خواهيم برد و در همين قدم اول در خواهيم يافت كه چرا اين پديده كه وجودش را مديون پيشرفت تكنلوژي است امروزه در حوزه هاي كاملاً متفاوتي همچون سياست ، اخلاق ، آزادي ، عقيده ، و بيان و حتي امنيت ملي و بين المللي مباني جدي را دامن زده است و شما با مطالعه ي اين مطالب مي توانيد به راحتي وارد دنياي اينترنت شويد . اينترنت چيست ؟ اينترنت شي ء اي مادي و قابل لمس كردن نيست . اينتنت يك اشتراك است . موجودي ديجيتالي كه به درخواست تجربه ي انسان حركت مي كند و مي تواند انواع اطلاعات و دانستني ها را در دسترس ما قرار دهد . از ساختار اتم كربن گرفته تا نتايج مسابقات اسب دواني . اينترنت چيزهايي مانند نرم افزار ، موسيقي ، تصاوير چند رسانه اي فيلم و متن را در شكل ابزارهاي الكترونيكي در اختيار ما مي گذارد . اينترنت امكان ارتباط پويا و باز را براي مكالمه ي تعداد زيادي از مردم در يك زمان فراهم مي كند .

صرف مفهوم اينترنت مي تواند ذهن ما را دچار سردرگمي كند اما شجاع باشيد به اينترنت مانند بي نهايتي كه بايد آن را فتح كنيد نگاه نكنيد به آن عنوان يك راه حل ارزان براي ارسالنامه هايتان نگاه كنيد يا يك راه ساده براي رزرو بليط تئاتر يا وسيله ي بي زحمتي براي رسيدن به يك معامله ي مطلوب يا به اصطلاح شيرين . اينترنت مجموعه ي لايه لايه هايي از فن آوري و خدمات است كه براي ايجاد چيزي كه همه مي توانند از آن استفاده كنند به تدريج روي هم جمع شده است . ويژگي فرهنگي اينترنت باز بودن فضاي آن و نبود موانع معمول و ضرورت هاي تجاري است . اينترنت يك ساختار بي پايان ، عملي ، آزاد و غير قابل محدود كردن است . اما موضوعاتي هستند كه پيش از اينكه بخواهيد وارد اين فضاي خالي ديجيتالي بشويد بايد مورد توجه قرار بگيرند ، آنچه كه بهترين اهميت را دارد زمان است . اينترنت يك اجتماع شگفت آور از انسانها ست : دانشمندان ، برنامه نويسان ، رايانه ، سازمانهاي دولتي ، گروه هاي سياسي ، گروه هاي خود ياري ، افرادي كه داراي نقض عضو هستند ، طراحان لباس ، موسيقي دانان ، هنرمندان و هر كس ديگري كه فكرش را بكنيد . اين بدان معناست كه شما مي توانيد هر جور و با هر كسي و تحت هر شرايطي و هر عنواني كه بخواهيد ، صحبت كنيد ، بحث كنيد ، كنجكاو باشيد ، گستاخ باشيد يا دوست داشتني ؛ و نيز تحقير آميز و يا تحريك آميز رفتار كنيد البته اگر مي خواهيد اين كارها را بكنيد ، لازم است كه زمان و مسئوليت هاي اجتماعي خود را د نظر بگيريد زمان در دنياي كنوني ، بر خلاف اينترنت نا محدود نيست .

زبان اينترنت به ياد داشته باشيد كه همانند دانشي ، زبان نيز توانايي است و اگر شما بخواهيد زبان معمولي خود را حفظ كنيد هضم زبان اينترنتي و دنياي رايانه مي تواند بسيار مشكل باشد ماننده همه ي انواع ارتباطات شما بايد زبان آن را بدانيد به خوبي ارتباط برقرار كنيد اما با دانستن اندكي از آن نيز احتمالاً موفق به انجام اين كار خواهيد شد . صورت عظيمي اصطلاحات ، معادل ها و اختصاراتي وجود دارد كه ممكن است كاملاً شما را گيج كند . اينترنت فرهنگ لغت خود را دارد . در عين حال وقتي شما مقصود و نقطه نظر آن را بفهمد متوجه خواهيد شد كه اين فرهنگ لغت به هيچ وجه ترسناك نيست . بخش عمده ي زبان اينترنت توضيح معادل هاي ديجيتالي مطالبي است كه ما در طي سالها در دنياي معمول خودمان كه دنياي پيوسته است انجام داده و مي دهيم اينترنت آخرين سيستم ارتباطي ديجيتالي است خودمان كه دنياي پيوسته است انجام داده و مي دهيم بازدهي يك برنامه به متناسب بودن زبان برنامه نويسي با كاري كه آن برنامه بايد انجام دهد بستگي دارد خوبي شكه اين است كه شما مي توانيد از منابع و خدماتي كه در هر يك از اجزاي سازنده ي شبكه موجود است استفاده نيد اين پديده جديدي نيست شما مي توانيد هر سيستم بين شبكه اي را اينترنت بناميد اما خود اينترنت چيز ديگري است اينترنت يك سيستم بين شبكه اي است براي ارتباطات جهاني كه از خطوط تلفن و انواع شبكه هاي رايانه اي ساخته شده است اين شبكه هاي متصل به هم به دليل اينكه عوامل مشتركي دارند و به شبكه هاي متفاوت اجازه ي همكاري با يكديگر را مي دهند تبديل به يك سيستم بين شبكه اي شده اند IMP يعني رابطه هاي پردازشگر شيغام وسيله اي اختصاص براي قرار كردن ارتباط بود كه رايانه را به خط تلفن وصل مي كرد و مي توانست از راه دور اين اتصال را ممكن سازد . اختراع اينترنت زمينه را براي موقعيت هاي جديد تجاريي متعددي بوجود آورد . از كابلي گرفته تا فرستنده ها و همه نوع جعبه هاي سياه .

قلمرو سرويس دهنده ها همه ي خدمات اينترنت بر پايه ي سرويس دهنده گيرنده كار مي كنند البته لزوماً همه از قوانين مشابهي براي دسترسي به فايل ها استفاده نمي كنند تعدادي از قلمرو هاي خصوصي را تصور كنيد كه تصميم گرفته اند با هم كار كنند اما هر كدام از رسم و رسوم خود پيروي مي كند ، در اينترنت با رجوع به بخش توصيف منابع هميشه مي توانيد فهميد كه مشغول استفاده از كدام سرويس دهنده ي مشخص هستيد آيا از GOPHER سرويس مي گيريد يا از FTP يا HTT نام سرويس دهنده ، راهي را كه از طريق آن يك رايانه كارش را انجام مي دهد مشخص مي كند . وجود همين نام در رشته اطلاعات مبادله شده باعث مي شود كه رد و بدل اطلاعات به درستي انجام گيرد .

دزدان رايانه اي و ويروس ها دزدان رايانه اي از وارد شدن در سايت هاي خصوصي لذت مي برند . اين سايت ها اغلب توسط نرم افزارهاي پيچيده اي به نام ديوار آتشين محافظت مي شوند . كليدهاي دسترسي به سرويس دهنده هاي خصوصي ماهواره رمزدار هستند و سرگرمي دزدان ايانه اي نيز شكستن همين رمزهاست . براي آنكه نشان دهند كه موفق به شكستن رمز شده اند اين دزدان از خود ردپايي به جا مي گذارند بعضي اوقات اين ردپا ها با مزه اند ولي بعضي وقت ها نيز خيلي جدي هستند شبيه به ديوار نويس ها اما از نوع ديجيتالي متأسفانه خرابكاري در اينترنت به سرشكنان محدود نمي شود اينترنت يك راه عبور و مرور براي پخش برنامه هاي نرم افزاري بدخيمي كه به قصد آسيب زدن نوشته شده اند است اينكه يك برنامه عملاً چقدر آسيب مي رساند ، چندان مهم نيست مهم اين است كه بايد از ويروسها بيشتر از آنچه بايد باشد است اما به هر حال اين ماجرا خيلي خيلي آزاردهنده است . دو نكته درباره ي اسامي : در اينترنت هم اسم وجود دارد و هم منابع ويژه . نشانگرهاي منابع يكسان چيزهايي را مثل گروه هاي خبري يا يك فايل را مشخص مي كنند بر روي وب ( web ) كا اينها بيشتر شبيه به آدرس هايي است كه براي مقصدهاي ارتباطي تعبيه شده است چيزي شبيه به نقشه ي جاده ها از اينكه دو شيوه ي مختلف براي بازگو كردن يك چيز وجود دارد تعجب نكنيد اين نامگذاري دو گانه بعضاً ناشي از مسائل زباني است و بعضاً نيز به تاريخ بر مي گردد . به ياد بياوريد اغلب شما مي توانيد چيزهاي زيادي را درباره ي يك سايت در اينترنت از روي اسم قلمرو آن ياد بگيريد اين اطلاعات به شما مي گويند كه به چه نوع سايتي دسترسي داريد براي مثال http شروع آدرسي در شبكه مربوط به سرويس دهنده هاي جهاني وب است براي همه ي آدرس هاي اينترنتي يك اسم قلمرو وجود دارد كه قسمتي است كه پس از علامت a در يك آدرس پست الكترونيكي مي آيد و اشاره به اسم سرويس دهنده دارد پس از ن كد يك قلمروي رده ي بالاتر به همراه يك نقطه و يك كد و يا سه حرفي مي آيد اغلب در انتها يك كد دو حرفي مربوط به كشور اضافه مي شود . نه قلمروي رده ي بالا وجود دارد كه مشخص كننده ي نوع ميزبان ها هستند gov يعني دولتي int به معني بين المللي ، net يعني سازمان شبكه اي ، co مشخص كننده ي يك شركت يا مؤسسه تجاري است ، com يك شركت آمريكايي است . mil ارتشي است edu يا ac معرف مؤسسه ها دانشگاهي هستند و org كه ناظر بر انواع سازمان هاي غير تجاري است قلمروهاي بين المللي دو حرف از اسم كشورها هستند مثل pl براي لهستان و uk براي انگلستان zw براي زميباوه و يا kz براي قزاقستان و ir براي ايران .

اسم ها مي توانند به نظر ساده باشند مثل اين abc.com و www يا وحشتناك باشند در كنار اسم قلمروها آدرس هاي ديگري هم هستند در يك پست الكترونيكي براي مثال قسمت چپ علامت ( a ) اسم استفاده كننده است . رايانه محلي مسئول تحويل دادن نامه در اين بخش است . خود اينترنت اداره كننده تحويل پيام يا فايل به بخش از آدرس است كه سمت راست علامت a قرار دارد و دو طرف (a) همه نوع جزئيات مربوط به يك آدرس مي تواند وجود داشته باشد و به همين دليل بعضي از آدرس هاي اينتنت مي توانند به نظر خيلي بلند و پيچيده بيايند . جزئيات آدرس مشخص كننده ي راهي است كه رايانه به وسيله ي آن شما را مستقيماً به آنچه بخواهيد پيدا كنيد راهنمايي مي كند اين موضوع كمي شبيه ه يك سيستم فهرست در يك كتابخانه است با طبقه بندي ها و زير گروه ها درست مثل يك سيستم قابل رايانه اي بزرگ به همين دليل بعضي از آدرس ها شامل يك چنين رشته اي از مطالب است . سيستم هاي عامل ، بسيار خوب ، يك سيتم پيچيده و گستردع از رايانه ها داريم كه مي توانند با استفاده از يك رشته كوه هاي عبور بر روي خطوط تلفن با هم ارتباط برقرار كنند همه ي اينها با هم يك گنجينه ي عظيم دانش و اطلاعات را ايجاد مي كنند كه هر كس مي تواند به آن دسترسي پيدا كند . اينترنت فقط به اين دليل كه ساده نيست نمي تواند ساده باشد اما كار با آن ساده است . تنوع زياد مطالب و وسايل بر روي اينترنت به مرور زمان مجموعه اي را تشكيل داده كه با هم كار مي كنند اما باز هم ضروري است كه شما با تجهيزات اينترنيت بهتر آشنا شويد .

اسامي ميزبان ايستگاه هاي كار unix رايج ترين شكل خدمات رسان ميزبان بر روي اينترنت هستند unix به بزرگي يا كوچكي حروف حساس است ( يعني براي يونيكس B با b فرق دارد ) و با حروف بزرگ و كوچك مثل دو حرف متفاوت رفتار مي كند . اين سيستم عامل اغلب اشكالات عجيب و غريب زيادي را باعث مي شود فكر نكنيد چون چيزي را نوشته ايد بي غلط است . حتماُ كارتان راه مي افتد هميشه بزرگي يا كوچكي حروف را وقتي كه يك اسم فايل ميزبان را مشخص مي كنيد بررسي كنيد .

ورودي هاي سيستم شخصي در ادارات عموماً كساني را پيدا مي كنيد كه از دستگاه هاي خود با اسم كاربر يا عنوان آن بخشي از اداره به علاوه ي يك شماره يا نام هاي توافق شده ي ديگري نام مي برند . اگر اين ريانه ها به هم متصل شوند و تشكيل يك شبكه محلي را با ساختار سرويس دهنده / گيرنده بدهند سرويس دهنده از اين اسامي براي فهميدن اين كه چه چيزي كجاست و كي چه كسي است استفاده مي كند البته رايانه ها از اسامي واقعي استفاده نمي كننده اما اسم ها را به رشته هاي كاملاً ملال آور اعداد تبديل مي كنند در اينجا نيز نكته ي اصلي آن است كه اسامي و در نتيجه اعداد براي هر دستگاه و كاربر مشخص و منحصر به فرد هستند .

وقتي به اينترنت متصل مي شويد دستگاه شما به پردازش هايي مشغول مي شود تا شما را به سرويس دهنده و از طريق آن به اينترنت وصل كند .

شما به يك رايانه احتياج داريد .


اينترنت مجموعه اي از سرويس دهندهها و وسايل سرويس گيرنده است كه در يك سيستم اشتراكي با استفاده از مودم ها و خطوط تلفن معمولي يا خطوط تلفن ديجيتالي اختصاصي مثل ISDN كار مي كنند بزرگ ترين مشكل اين اينترنت آن است كه هنوز هم به يك رايانه براي استفاده از آن احتياج داريد اين متأسفانه چيزي است كه شما بايد بپذيريد مسلماً روزي خواهد رسيد كه دستگاههاي تلويزيون نيز بتوانند اين كار را انجام دهند اما اگر تا آن موقع صبر كيند ديگر به احتمال زياد نخواهيد توانست از آن استفاده كنيد و نه خيلي به دردتان خواهد خورد اما چه نوع رايانه اي كدام رايانه براي اينترنت بهترين رايانه است ؟ پاسخ اين است : رايانه ي ديگران اين ارزان ترين و مناسب ترين نوع رايانه اي است كه مي شود براي اينترنت از آن استفاده كرد . از اين طريق شما مي توانيد از سر و كله زدن ووارد شدن به جزئيات خسته كننده دوري و در ضمن در قبض تلفن خود صرفه جويي كنيد در حقيقت بيشتر استفاده كنندگاه اينترنت از اين روش استفاده مي كنند . يعني در محل كار خود يا در دانشگاه از اينترنت استفاده مي كنند اين بهترين روش براي شروع كار است مقدار زيادي RAM بگيرد .

اگر براي وارد شدن به اينترنت فقط مي توانيد روي امكانات خودتان حساب كنيد به مقداري پول يا يك كارت اعتباري احتياج داريد چزي حدود يك ميليون تومان البته اگر امكان خريد تجهيزات بهتري داريد لذت بيشتري خواهيد برد چه مقدار RAM و ديسك گردان .

وقتي روي وب هستيد قادر خواهيد بود چندين سند وب را كه پر از تصاوير تمام رنگي و جذاب هستند باز كرده و به سادگي چاپ كنيد اگر 32 مگا بايت RAM داشته باشيد اگر 16 مگا بايت RAM داريد زندگي در اينترنت بسيار خسته و افسرده كننده و يكنواخت خواهد شد در نتيجه تا جايي كه مي توانيد RAM بيشتري تهيه كنيد .

كدام سيستم عامل سيستم عامل (OS) كنترل كننده رفتار رايانه است همان چيزي كه به رايانه مي گويد پس از اينكه روشنش كرديد چه كار كند . كنترل سر و وضع صفحه ي نمايش دسترسي به يك ديسك گردان و مانند اينها همه به عهده ي سيستم عامل است سسم عامل همچنين طريقه ذخيره ي فايل ها بر روي ديسك گردان ها را كنترل مي كند و براي شما امكان پيدا كردن آن چيزي كه دنبالش هستيد را فراهم مي آورد .
مطالب مرتبط: