بیوگرافی لیلا حاتمی

لیلا حاتمی بازیگر خوشنام و خوش سیمای سینمای ایران در نهم مهرماه سال ۱۳۵۱ درتهران متولد شد وی تنها فرزند علی حاتمی کارگردان بزرگ و فقید سینمای ایران است.لیلا از دوران کودکی درفیلم هایی که به کارگردانی پدرش بود حضور داشت.

بنابراین از مکتب پدر هنر بازیگری را آموخت پدری که در عرصه فیلمسازی خوش درخشید و بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم فیلم سینمایی مادر او اثری است که در ذهن مخاطبان دیروز و امروز به یادگار مانده است.

لیلا پس از اخذ دیپلم در رشته ریاضی برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت اما مریضی پدر در سال ۱۹۹۷ باعث ناتمام ماندن تحصیلاتش شد چرا که بسرعت به تهران بازگشت وهمین باعث ماندگار شدنش در ایران شد.لیلا از جمله بازیگرانی است که در کودکی و نوجوانی در برنامه های کودک و فیلم های سینمایی نقش ایفا کرده است.اولین تجربه او بازی درسریال سلطان صاحبقران درسال ۵۴ بود و درسن ۳ سالگی بود و پس از آن در سریال های طلاق و هزاردستان ایفای نقش کرد.درسن۱۱سالگی در فیلم کمال الملک نقش کودکی کمال الملک را بازی کرد .او آنقدر درقالب نقش خود فرو رفته بود که کسی فکر نمی کرد او یک دختربچه است.و دراین فیلم درکناربازیگرانی چون جمشید مشایخی ،علی نصیریان،‌داود رشیدی ، محمد علی کشاورز و عزت اله انتظامی تجربه کرد.

Photo-of-child-and-adult-actors-irannaz-com-4

درسال ۱۳۶۱ در سری اول برنامه زیر گنبد  کبود که در آن مرضیه برومند علاو ه بر کارگردانی مجری و قصه گو هم بود حضور یافت و درکنار لیلی رشیدی که مرضیه برومند خاله اش بود در این مجموعه ۵ قسمتی بازی کرد .

1324940200_1

فیلم دوران نوجوانی

فیلم دلشدگان  که به کارگردانی پدرش بود  فیلم دوران نوجوانی لیلا بود.در سن ۲۴ سالگی درسال ۱۳۷۵ برای اولین بار دریک کار سینمایی و در فیلمی که کارگردان پدرش نبود به نام  لیلا ساخته داریوش مهرجویی بازی کرد و برای آن فیلم دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد .

delshodegan_teaser

فیلم موفق دیگرش آب و آتش بود که درآن نقش یک دختر روسپی را به خوبی ایفا کرد و برای بازی دراین فیلم سیمرغ بلورینبهترین بازیگر نقش اول زن ازجشنواره فیلم فجر شد.

در سال ۱۳۹۰ به همراه اصغر فرهادی و تنی چند از بازیگران بخاطر بازی در فیلم جدایی نادر از سیمین به جشنواره فیلم برلین دعوت شد -اما بدلایلی که دلیلش را بازی درفیلم بعدیش عنوان کرد دراین مراسم حضور نیافت و به همراه ساره بیات و سارینا فرهادی برنده خرس نقره ای بهترین گروه بازیگران زن شد.

IMAGE634599805934317500

لیلا حاتمی و علی مصفا

لیلا حاتمی همسر علی مصفا بازیگر و کارگردان سینمای ایران است و دو فرزند به نامهای مانی و عسل دارد.نقطه عطف زندگیش بازی درفیلم لیلا که نقش مقابلش علی مصفا بود که در نهایت ازدواج وی با علی مصفا را رقم زد.و ی به چهار زبان زنده دنیا -انگلیسی ،‌آلمانی،‌فرانسه و ایتالیا-مهارت دارد.

edi6o3mmlgau5owsijf

 

پولسازترین بازیگر زن

 

لیلا حاتمی با مجموع فروش چهار میلیاردو پانصدو هشتادو هفت میلیون تومان (جدایی نادر از سیمین، سعادت آباد، چیزهایی هست که می دانی، شیرین)‌پولسازترین بازیگر زن سال نود به شمار آمد.

لیلا حاتمی و جشنواره کن

 

لیلا حاتمی درمراسم اختتامیه جشنواره کن جایزه بزرگ جشنواره را به ماتئو گارونه کارگردان فیلم واقعیت اهدا کرد. دراین مراسم ازلیلا حاتمی تحت عنوان ستاره فیلم جدایی نادر از سیمین دعوت شد تا روی صحنه حاضر شود و صاحب جایزه را معرفی و جایزه را اهدا کند.لباس لیلا حاتمی که درمحافل بین المللی واز جمله فستیوال کن نامش مطرح و بسیار مورد توجه رسانه های دنیا بود از سوی یکی از مراکز لباس و مد دنیا به عنوان یکی از ۱۰ لباس برتر مراسم فرش قرمز اختتامیه کن انتخاب شد.درلیستی که این موسسه منتشر کرد نام :شریل کول -پاس وگا -نیکول کید من-چن تینگ جیا-کامیلا آلوز-دایانا کروگر-اوا لانگریا-لیلا حاتمی-فریدا پنیتو و کریسچن استوارت دیده می شود که لباس لیلا حاتمی با طراحی و نظارت طراح ایرانی شیما امیراستواری تولید شد.در ایران این لباس مورد نقد برخی از مدعبیان قرارگرفته بود

لیلا حاتمی 2 125066_169مطالب مرتبط با این پست: